Hlavní stránka sci.ujep.cz - přírodovědecká fakulta UJEP www.ujep.cz - Univerzita Jana Evangelisty Purkyně www.usti-nl.cz - web Ústí nad Labem

18.5.2017 - Café Nobel: Objevy asteroidů a jejich satelitů

201705asteroidyobr_120Dne 18.5.2017 se na půdě Hvězdárny a planetária v Teplicích bude konat další z řady neformálních setkání s vědci v rámci projketu Café Nobel.  Máte-li zájem se akce zúčastnit, stále jsou ještě volná místa.

Další informace naleznete v níže přiložené pozvánce .


Vážení přátelé, milovníci vědy,

jménem Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a populárně vědeckého magazínu Českého rozhlasu Sever Planetárium vás srdečně zveme na další "přátelské setkání s vědou" Café Nobel, které se koná ve čtvrtek 18. května od 18 hodin - oproti původním informacím přece jen ještě na hvězdárně na Písečném vrchu v Teplicích.

Téma: Objevy asteroidů a jejich satelitů

Astronomové z Ondřejova objevili jako vedlejší produkt svého programu fotometrického výzkumu blízkozemních asteroidů stovky nových těles. Jeden z těchto astronomů, Petr Pravec, nastíní okolnosti a principy těchto objevů. Jak vám prozradí, důležitější než objevy samotných asteroidů jsou pro poznání jejich populace, vlastností, vzniku a vývojových procesů objevy a výzkum jejich satelitů. Jak se tyto satelity hledají a co všechno o nich víme? Dozvíte se také, jak bude vypadat chystaná mise NASA a ESA k blízkozemnímu binárnímu asteroidu Didymos, jehož satelit naši vědci spoluobjevili v roce 2003.
 
Mgr. Petr Pravec, Dr. je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově, kde roku 2004 založil a dodnes vede výzkumnou skupinu, která se věnuje planetkám. Zabývá se fyzikálním výzkumem planetek, zvláště jejich podvojností, rotačními a objemovými parametry. Je objevitelem nebo spoluobjevitelem několika set planetek.
 
Doporučujeme rezervovat si předem místo na adrese hap(zavináč)hapteplice.cz.
Rezervovaná místa je nutné obsadit nejpozději 15 minut před zahájením akce, jinak rezervace propadají a místa budou k dispozici pro další návštěvníky. Děkujeme za pochopení!
 
Své přátele, kolegy, studenty či spolupracovníky můžete upozornit a pozvat i prostřednictvím Facebooku - https://www.facebook.com/events/1257741420915816, případně jim prosím přepošlete tento mail - je možné, že nejsou v našem maillistu.
 

Kudy na hvězdárnu:

Mapa zde: https://mapy.cz/s/FvGa.
Autem: až ke hvězdárně nelze zajet (vjezd povolen pouze pro obsluhu hvězdárny), zaparkovat je možné na parkovišti v ulici U Panoramy, dále pěšky, víceméně po rovině se závěrečným krátkým stoupáním. 10 minut chůze.
MHD: od Hlavního nádraží trolejbusem č. 3, zastávka Panorama (konečná). Dále pěšky ulicí U Panoramy - viz výše.
 

Důležité upozornění:

Café Nobel s Petrem Pravcem bude v prostorách teplické hvězdárny tentokrát již definitivně poslední. Hvězdárna projde velkou rekonstrukcí, která potrvá déle než rok. Po dobu jejího trvání se budeme scházet v teplickém planetáriu.
 
Partnery Café Nobel jsou Česká spořitelna (http://www.csas.cz) a nakladatelství Academia (http://www.academia.cz). Součástí každého večera je soutěž o knihu.
 
Srdečně vás zveme!
S přáním krásného dne
 
Frederik Velinský,
UJEP Ústí nad Labem

http://cafenobel.ujep.cz
https://www.facebook.com/cafenobel.ujep
http://www.rozhlas.cz/planetarium
https://www.facebook.com/rozhlas.planetarium
 

| Poslední změna: 15. 05. 2017 | Mgr. Robert Seifert | Informační e-mailVytisknout článekNa začátek stránkyZpět |

Tyto stránky běží díky - redakčnímu systému napsanému v jazyce PHP. -