Katedra informatiky, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Státní závěrečná zkouška
Státní závěrečná zkouška se koná před zkušební komisí. Průběh státní závěrečné zkoušky a vyhlášení výsledků jsou veřejné, jednání komise je neveřejné. Státní závěrečná zkouška je složena ze dvou částí: ústní zkoušky a obhajoby závěrečné práce. Další informace jsou uvedeny v příslušném studijním a zkušebním řádu. Požadavky k předmětům ústní části státní závěrečné zkoušky pro obor Informační systémy, které platí poprvé pro studenty, kteří studují od akademického roku 2015/2016, jsou specifikovány dále.
Předměty ústní části státní závěrečné zkoušky pro obor Informační systémy jsou (minimálně) tři.
- Povinné jsou oba předměty bloku SZZ I.
- KI/SZZA Teoretická informatika a matematika
- KI/SZZB Aplikovaná informatika
- Dále je povinný jeden předmět bloku SZZ II. Předpokládá se, že si jej student zvolí v souladu s volbou profilového specializačního modulu.
Pro každý předmět platí následující pravidla.
- Student je zkoušen z jedné otázky resp. jednoho okruhu vybraného z příslušného souboru zkušebních okruhů (tj. buď KI/SZZA, nebo
KI/SZZB, nebo KI/SZZC1, nebo KI/SZZC2).
- Volbu okruhu provádí student tak, že za účasti alespoň dvou členů zkušební komise realizuje náhodný výběr okruhu z příslušného souboru zkušebních okruhů.
- Student má nárok na 15 minut na přípravu.
- Obvyklá doba zkoušení je 15 minut.
V rámci ústní části státní závěrečné zkoušky je důraz kladen nejen na teoretické znalosti, ale i na jejich praktické uplatnění v rámci informačních technologií (hardwaru, softwaru, návrhu a vývoje).
ZKUŠEBNÍ OKRUHY KE STÁTNÍ ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠCE pro obor Informační systémy ve verzi A14
Blok: Státní závěrečná zkouška - SZZ I
KI/SZZA Teoretická informatika a matematika
Základní soubor zkušebních okruhů z předmětu KI/SZZA obsahuje 27 okruhů dělených do 9 skupin (A až I) po 2 až 4 okruzích. Student realizuje náhodný výběr okruhu z omezeného souboru. Tento soubor obsahuje minimálně 18 zkušebních okruhů, které jsou tvořeny všemi okruhy z minimálně 6 skupin, které si student předem zvolí z 9 skupin základního souboru dle vlastního uvážení.
A. Teoretické základy informatiky
- Množiny a relace (operace s množinami, kartézský součin, binární relace, zobrazení)
- Číselné soustavy (poziční a nepoziční číselné soustavy, desítková, dvojková a šestnáctková číselná soustava a převody mezi jednotlivými číselnými soustavami)
- Kombinatorika (variace, permutace, kombinace a Binomická věta)
B. Teorie automatů a formálních jazyků
- Konečné automaty (konečného automaty a jazyky rozpoznatelné konečnými automaty, Nerodova věta, redukce konečného automatu, nedeterministické konečné automaty)
- Gramatiky (přepisovací systémy, generativní a analytické gramatiky, Chomského rozdělení gramatik, regulární a bezkontextové gramatiky)
- Zásobníkové automaty (vztah mezi konečným automatem a zásobníkovým automatem, situace zásobníkového automatu, rozpoznávání konečným stavem a prázdným zásobníkem, zásobníkové automaty a bezkontextové jazyky)
- Turingovy stroje (vztah mezi konečným automatem a Turingovým strojem, konfigurace Turingova stroje, jazyk rozpoznávaný Turingovým strojem, složitost algoritmů)
C. Základy kryptologie
- Algoritmy symetrické kryptografie (princip šifrování, DES, TDEA, AES), režimy šifer (ECB, CBC, CFB, OFB, CTR)
- Algoritmy kryptografie s veřejným klíčem (princip šifrování, RSA, El-Gamal, D-H), rozšířený Euklidův algoritmus, hybridní kryptosystém (princip šifrování)
- Hash funkce a digitální podpis (vlastnosti hash funkcí, rodina MDX, rodina SHA-X), princip komunikace s využitím digitálního podpisu, MAC a MDC
D. Úvod do matematiky, Vybrané partie z matematiky, Numerické metody
- Průběh funkce (monotónnost funkce, lokální a globální extrémy, konvexnost a konkávnost, inflexní body, asymptoty grafu funkce)
- Určitý integrál, jeho výpočet a aplikace (geometrická interpretace, numerická integrace [Newtonovy-Cotesovy vzorce, Rombergova kvadratura, Gaussova kvadratura], objem rotačního tělesa a délka křivky pro vymezení pomocí předpisu funkce)
- Obyčejné diferenciální rovnice a jejich řešení (klasifikace, analytické řešení speciálních případů [lineární diferenciální rovnice 2. řádu s konstantními koeficienty], numerické řešení [Eulerova metoda a její modifikace])
E. Lineární algebra a geometrie, Numerické metody
- Soustavy lineárních rovnic a jejich řešení (matice soustavy, inverzní matice, Frobeniova věta, determinant [výpočet, Cramerovo pravidlo], přímé metody řešení [Gaussova a Gaussova-Jordanova eliminační metoda, LU dekompozice], iterační metody řešení [Jacobiho a Gaussova-Seidelova])
- Vektorové prostory a lineární zobrazení (definice vektorového prostoru a jeho příklady, lineární závislost vektorů, báze a dimenze vektorového prostoru, definice lineárního zobrazení a jeho příklady)
- Vlastní čísla matic a jejich výpočet (vlastní čísla a vlastní vektory, charakteristický polynom, mocninná metoda pro výpočet dominantního vlastního čísla)
F. Numerické metody
- Numerické metody řešení nelineárních rovnic (metoda půlení intervalu, metoda regula falsi, Newtonova metoda tečen, metoda prostých iterací, kořeny polynomu [Hornerovo schéma a jeho aplikace v Newtonově metodě])
- Interpolace a aproximace funkcí (interpolace po částech [lineární, kubická], polynomiální interpolace [Vandermondova matice, Lagrangeův a Newtonův tvar interpolačního polynomu], metoda nejmenších čtverců)
G. Optimalizace, Vybrané partie z matematiky
- Formulace a řešení úloh lineárního programování (LP) (formulace a matematické vlastnosti úloh LP, grafické řešení, simplexová metoda, dualita úloh LP)
- Distribuční úlohy a jejich řešení (dopravní a přiřazovací problém)
- Extrémy funkcí a jejich hledání (lokální a vázané extrémy, numerické metody pro hledání lokálních extrémů v jedné a více dimenzích: metoda dichotomická, metoda zlatého řezu, Fibonacciho metoda, gradientní metody - metoda největšího spádu)
H. Teorie grafů
- Definice a reprezentace grafů (neorientovaný a orientovaný graf, multigraf, základní typy grafů, regularita grafů, reprezentace grafů pomocí matic včetně popisu implementace v programovacím jazyce, reprezentace diagramem a reprezentace pomocí množin sousedů včetně popisu implementace v programovacím jazyce)
- Isomorfismus grafů a souvislost na grafech (nutné podmínky existence isomorfismu grafů, sled, tah, cesta, cyklus, hranová a vrcholová souvislost, komponenta grafu, eulerovský graf)
- Číselné charakteristiky grafů (rozdíl mezi NP a P problémy [třídy složitosti], exaktní a heuristické algoritmy, chromatické číslo a index, věta o čtyřech/pěti barvách, nezávislost, klikovost, dominance, stupeň uzlu, skóre včetně popisu příslušných algoritmů pro jejich výpočet)
- Stromy (kódování, isomorfismus stromů, kladně vážený graf, algoritmy pro nalezení minimální kostry, vztah stromů a algoritmů při prohledávání do hloubky a do šířky)
I. Pravděpodobnost a statistika
- Náhodná veličina a její charakteristiky (distribuční funkce, číselné charakteristiky [střední hodnota, rozptyl, kvantily], vybraná diskrétní a spojitá rozdělení pravděpodobnosti, centrální limitní věta)
- Testování statistických hypotéz (princip testování hypotéz, chyba 1. a 2. druhu, příklad parametrického testu, test dobré shody s daným rozdělením s vhodným bodovým odhadem jeho parametrů, test nezávislosti v kontingenční tabulce)
KI/SZZB Aplikovaná informatika
Základní soubor zkušebních okruhů z předmětu KI/SZZB obsahuje 19 okruhů dělených do 8 skupin (A až H) po 2 až 3 okruzích. Student realizuje náhodný výběr okruhu z omezeného souboru. Tento soubor obsahuje minimálně 13 zkušebních okruhů, které jsou tvořeny všemi okruhy skupin A až C spolu se všemi okruhy z dalších minimálně 2 skupin, které si student předem zvolí ze zbývajících 5 skupin (D až H) základního souboru dle vlastního uvážení.
A. Architektura počítačů
- Základní konstrukce počítačů, procesory (schéma, instrukční sady, principy zrychlování činnosti procesorů), základní deska a sběrnicová architektura (schéma, typy sběrnic), rozhraní (paralelní, sériová)
- Paměti (rozdělení, technologie, parametry, princip činnosti), pevné a optické disky (technologie, čtení/zápis dat, kódování, logická a fyzická struktura, RAID)
- Multimediální subsystémy (grafický subsystém, principy tvorby obrazu, zobrazovací jednotky, zvukový subsystém)
B. Základy počítačových sítí a protokolů
- Vrstvové modely síťové komunikace (jejich funkcionalita a součinnost, standardizace, protokoly vrstev), adresace a dělení adresních prostorů
- Princip směrování v počítačových sítích (architektura směrovačů, rodiny směrovacích protokolů)
- Technologie kabelových a bezdrátových sítí (frekvence, diskrétní a analogová modulace, protokoly přístupu k médiu)
C. Programování I a II
- Základy objektově orientovaného programování (třídy, objekty, metody, vlastnosti)
- Základní kolekce (seznam, slovník, základní operace nad kolekcemi [cykly, indexace, iterace, duplikace])
- Objektový polymorfismus (interface, dědičnost, standardní interface)
D. Algoritmy a datové struktury
- Základní třídící algoritmy (BubbleSort, HeapSort, Quicksort, Mergesort, RadixSort, porovnání algoritmů z pohledu časové náročnosti, přirozenosti a stability)
- Vyhledávací algoritmy (hashovací tabulky, binární vyhledávací stromy)
E. Operační systémy
- Problematika správy OS UNIX (uživatelé, skupiny, práva, řízení procesů, signály)
- Základy práce se shellem (druhy shellů, základní příkazy pro správu adresářů a souborů, zpracování textů, grep)
F. Dependabilita informačních systémů
- Odolnost informačních systémů proti závadám (odolnost proti závadám konkurenčních a spolupracujících souběžných systémů)
- Samokontrola a samodiagnostika na systémové úrovni (diagnostický graf, diagnostické algoritmy, organizace samokontroly a samodiagnostiky)
G. Analýza a vizualizace dat
- Zpracování jednorozměrného signálu (vzorkování, aliasing, kumulační techniky, korelační analýza, Fourierova transformace)
- Indexní analýza (jednoduché a složené individuální indexy, souhrnné indexy)
H. Projektové řízení a firemní IS
- SWOT analýza (princip metody, TOWS matice), metoda logického rámce projektu (princip metody, vertikální a horizontální logika)
- Ganttovy diagramy a metody síťové analýzy (úsečkový graf, síťový graf, princip metod CPM a PERT, časová a nákladová analýza projektu, deterministické a stochastické projekty, výpočet kritické cesty)
Blok: Státní závěrečná zkouška - SZZ II
KI/SZZC1 Programování a softwarové systémy
Základní soubor zkušebních okruhů z předmětu KI/SZZC1 obsahuje 18 okruhů dělených do 6 skupin (A až F) po 3 okruzích. Student realizuje náhodný výběr okruhu z omezeného souboru, který je tvořen všemi okruhy z minimálně 5 skupin, které si student předem zvolí z 6 skupin základního souboru dle vlastního uvážení.
A. Dependabilita softwarových systémů
- Základy SW inženýrství (verifikace a validace SW)
- Spolehlivost SW (modely spolehlivostí, nástroje pro vývoj spolehlivého SW)
- Odolnost SW proti závadám (diagnostika závad, SW architektury odolné proti závadám)
B. Objektově orientovaný návrh
- Základní stavební bloky jazyka UML (předměty, relace, diagramy) a proces návrhu softwaru (fáze, analytická a návrhová třída)
- Strukturní diagramy a jejich aplikace (diagram tříd a diagram objektů)
- Diagramy chování a jejich aplikace (diagram užití, diagram aktivit a stavový diagram)
C. Programování pro Internet
- XML (základní syntaxe, schémata, XPath)
- Javascript (základní syntaxe, DOM)
- PHP (základní syntaxe, struktury, formuláře, session, přístup k databázím)
D. Paralelní programování
- Principy a klasifikace paralelních systémů (Flynnova taxonomie, masivně paralelní systémy, SMP)
- Efektivita paralelizace (Amdahlův zákon, Gustafsonův-Barsisův zákon)
- Datově orientovaná paralelizace (vlákna a úlohy, paralelní for)
E. Datová úložiště a zpracování dat
- Konceptuální a logický návrh databáze (entity, relační vztahy, normalizace)
- Příkaz SELECT (JOIN, selekce, projekce, ORDER BY, seskupování)
- NoSQL databáze (dokumentově orientované databáze), OLAP a multidimenzionální databáze
F. Principy operačních systémů
- Správa paměti (triviální správci, virtualizace paměti a stránkování na žádost, kradení stránek)
- Správa procesů (minimalizace kontextu procesu, kooperativní a preemptivní multitasking, stavový diagram procesu)
- Synchronizace procesů/vláken (synchronizační primitiva, deadlock)
KI/SZZC2 Hardware a počítačové sítě
Student realizuje náhodný výběr jednoho okruhu z následujícího souboru zkušebních okruhů, které průřezově pokrývají vybraná témata předmětů Dependabilita hardwarových systémů, Analogová elektronika, Číslicové systémy, Programování hardwaru, Internetové technologie a protokoly, Počítačové sítě a Bezpečnostní technologie.
- Logické řízení (RLC, polovodičové prvky, Booleova algebra, zákony De Morgana, Karnaughovy mapy, logické členy a jejich použití v el. obvodech pro zpracování diskrétních a spojitých signálů, řešení spolehlivosti)
- Činnost mikroprocesorů (mikroprocesor, sériová komunikace, paměťové obvody, adresování, HW přerušení, Assembler)
- Použití senzorů a aktuátorů při práci s mikrokontrolérem (spolehlivost HW, druhy senzorů a motorů a jejich vlastnosti)
- Metody směrování (směrovací tabulka, směrovací protokoly, tunelování, šifrování, optimalizace struktury sítě, STP, Link Aggregation Protocols, odolnost proti závadám)
- Návrh adresních prostorů (IPv4, IPv6, VLSM, služby DNS a DHCP, optimalizace velikostí sítí)
- Metody správy a zabezpečení dat (disková pole, řízení bezpečnosti dat, životní cyklus dat, analýza hrozeb při práci s daty, věrohodnost dat, RTO, RPO)
- Řešení počítačové bezpečnosti (metody spolehlivosti, datová bezpečnost, šifrování/PKI, framework AAA, antivirové programy a viry)
- Ochrana dat na úrovni kabelových a bezdrátových sítí (framework AAA, princip C-I-A)
- Analýza síťového provozu a jeho rizik (SOC, IPS, DPI, FW, penetrační testování, protokoly TCP/IP)