Katedra informatiky, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem
Státní závěrečná zkouška
Státní závěrečná zkouška se koná před zkušební komisí. Průběh státní závěrečné zkoušky a vyhlášení výsledků jsou veřejné, jednání komise je neveřejné. Státní závěrečná zkouška je složena ze dvou částí: ústní zkoušky a obhajoby závěrečné práce. Další informace jsou uvedeny v příslušném studijním a zkušebním řádu. Požadavky k ústní části státní závěrečné zkoušky pro obor Informatika (dvouoborové), které platí poprvé pro studenty, kteří studují od akademického roku 2015/2016, jsou specifikovány dále.
Předmět ústní části státní závěrečné zkoušky pro obor Informatika (dvouoborové) (KI/SZZ60 Informatika) pokrývá dvě oblasti.
Student je zkoušen celkem ze dvou otázek resp. okruhů, a sice pro každou oblast z jednoho okruhu. Volbu okruhu pro každou oblast provádí student tak, že za účasti alespoň dvou členů zkušební komise realizuje náhodný výběr okruhu z příslušného souboru zkušebních okruhů. Student má nárok na 30 minut na přípravu. Obvyklá doba zkoušení je 15 minut z každého okruhu, tj. celkem 30 minut.
V rámci ústní části státní závěrečné zkoušky je důraz kladen nejen na teoretické znalosti, ale i na jejich praktické uplatnění v rámci informačních technologií (hardwaru, softwaru, návrhu a vývoje).
ZKUŠEBNÍ OKRUHY KE STÁTNÍ ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠCE pro obor Informatika (dvouoborové) ve verzi A14
Teoretická informatika
A. Teoretické základy informatiky
- Množiny a relace (operace s množinami, kartézský součin, binární relace, zobrazení)
- Číselné soustavy (poziční a nepoziční číselné soustavy, desítková, dvojková a šestnáctková číselná soustava a převody mezi jednotlivými číselnými soustavami)
- Kombinatorika (variace, permutace, kombinace a Binomická věta)
B. Algoritmy a datové struktury
- Základní třídící algoritmy (BubbleSort, HeapSort, Quicksort, Mergesort, RadixSort, porovnání algoritmů z pohledu časové náročnosti, přirozenosti a stability)
- Vyhledávací algoritmy (hashovací tabulky, binární vyhledávací stromy)
C. Lineární algebra a geometrie
- Soustavy lineárních rovnic a jejich řešení (matice soustavy, inverzní matice, Frobeniova věta, determinant [výpočet, Cramerovo pravidlo], přímé metody řešení [Gaussova a Gaussova-Jordanova eliminační metoda, LU dekompozice], iterační metody řešení [Jacobiho a Gaussova-Seidelova])
- Vlastní čísla matic a jejich výpočet (vlastní čísla a vlastní vektory, charakteristický polynom, mocninná metoda pro výpočet dominantního vlastního čísla)
D. Základy kryptologie
- Algoritmy symetrické kryptografie (princip šifrování, DES, TDEA, AES), režimy šifer (ECB, CBC, CFB, OFB, CTR)
- Algoritmy kryptografie s veřejným klíčem (princip šifrování, RSA, El-Gamal, D-H), rozšířený Euklidův algoritmus, hybridní kryptosystém (princip šifrování)
- Hash funkce a digitální podpis (vlastnosti hash funkcí, rodina MDX, rodina SHA-X), princip komunikace s využitím digitálního podpisu, MAC a MDC
Aplikovaná informatika
Základní soubor zkušebních okruhů z této oblasti obsahuje 15 okruhů dělených do 6 skupin (A až F) po 2 až 3 okruzích. Student realizuje náhodný výběr okruhu z omezeného souboru. Tento soubor obsahuje minimálně 11 zkušebních okruhů, které jsou tvořeny všemi okruhy skupin A až C spolu se všemi okruhy z další minimálně 1 skupiny, kterou si student předem zvolí ze zbývajících 3 skupin (D až F) základního souboru dle vlastního uvážení.
A. Architektura počítačů
- Základní konstrukce počítačů, procesory (schéma, instrukční sady, principy zrychlování činnosti procesorů), základní deska a sběrnicová architektura (schéma, typy sběrnic), rozhraní (paralelní, sériová)
- Paměti (rozdělení, technologie, parametry, princip činnosti), pevné a optické disky (technologie, čtení/zápis dat, kódování, logická a fyzická struktura, RAID)
- Multimediální subsystémy (grafický subsystém, principy tvorby obrazu, zobrazovací jednotky, zvukový subsystém)
B. Základy počítačových sítí a protokolů
- Vrstvové modely síťové komunikace (jejich funkcionalita a součinnost, standardizace, protokoly vrstev), adresace a dělení adresních prostorů
- Princip směrování v počítačových sítích (architektura směrovačů, rodiny směrovacích protokolů)
- Technologie kabelových a bezdrátových sítí (frekvence, diskrétní a analogová modulace, protokoly přístupu k médiu)
C. Programování I a II
- Základy objektově orientovaného programování (třídy, objekty, metody, vlastnosti)
- Základní kolekce (seznam, slovník, základní operace nad kolekcemi [cykly, indexace, iterace, duplikace])
- Objektový polymorfismus (interface, dědičnost, standardní interface)
D. Operační systémy
- Problematika správy OS UNIX (uživatelé, skupiny, práva, řízení procesů, signály)
- Základy práce se shellem (druhy shellů, základní příkazy pro správu adresářů a souborů, zpracování textů, grep)
E. Databázové systémy
- Konceptuální a logický návrh databáze (entity, relační vztahy, normalizace)
- Příkaz SELECT (JOIN, selekce, projekce, ORDER BY, seskupování)
F. Dependabilita informačních systémů
- Odolnost informačních systémů proti závadám (odolnost proti závadám konkurenčních a spolupracujících souběžných systémů)
- Samokontrola a samodiagnostika na systémové úrovni (diagnostický graf, diagnostické algoritmy, organizace samokontroly a samodiagnostiky)